Jak nakládat s odpady

Obec Senice má zpracovaný systém na třídění odpadů

na základě obecní vyhlášky č. 1/2015

  Sběr tříděného odpadu dělíme dle časů do dvou kategorií.

  • Průběžný sběr – pravidelně zajištěný sběr tříděného odpadu. Sem patří směsný odpad ( popelnice ) , papír, plast, sklo ( barevné kontejnery) , bioodpad (kontejner za hřištěm), kovový odpad ( kontejner u rybníčku ) a z nebezpečných odpadů drobné eloktro, počítače ( mimo monitorů ), baterie, světelné zdroje ( mimo žárovek), sběrné místo je v prodejně potravin.

 

  • Mobilní sběr – v obci se pořádá 2× ročně, obecní úřad vždy s předstihem vyhlásí termín. Místo sběru je dvůr obecního úřadu a pro velkoobjemový a spalitelný odpad je vyhrazené místo u koupaliště.

A dále dělíme odpady na

Do kontejnerů na směs plastů

   je možné kromě PET láhví vhazovat také fólie, sáčky, plastové tašky, obaly od CD disků a mnoho dalších výrobků z plastů. Včetně obalů od potravin, pokud v nich nejsou zbytky jídla. V naší obci se spolu s plastem do žlutých nádob vhazují i nápojové kartony. Drobné znečištění plastových obalů nevadí. Je však dobré mít na paměti, že mastnota a zbytky obsahu omezují recyklaci vytříděných obalů. A také znepříjemňují život obsluze dotřiďovacích linek. Problém ale je mastnota. Plastovou lahev od rostlinného oleje je potřeba pořádně vymýt. „Do plastů patří tento obal až po pečlivém vymytí teplou vodou a přípravkem na mytí nádobí.

  Pokud někdo nechce lahev od oleje vymývat, ať ji raději dá do směsného odpadu,“ Proto je lepší před vhozením do žlutého kontejneru vymýt nebo alespoň pořádně vyškrábat i plastový kelímek od jogurtu.

  Naopak se není třeba bát do tříděného odpadu vyhodit prázdné obaly od mýdel nebo šamponů a dalšího běžného drogistického zboží. „V tomto případě se nejedná o žádné nebezpečné látky, stačí tedy, když zbytky kosmetických přípravků jako jsou mýdla, šampony, krémy zcela spotřebujete. Polystyren také do plastu patří,ať už jde o termoobaly, do kterých vám v restauraci zabalí jídlo, nebo o výplně krabic pro spotřební elektroniku.

  Pozor ale na polystyren, který byl použit jako stavební izolace. Pokud je na něm omítka, pak do plastů nepatří a měl by se vyhodit jako stavební odpad.

  Obaly od žíravin, barev a jiných nebezpečných látek do žlutého kontejneru nepatří vůbec. Stejně jako podlahové krytiny z PVC či novodurové trubky.

Sklo patří do zeleného kontejneru.

   Poznat, jaký obal je ze skla, asi nedělá problém nikomu. Vhodit do zeleného kontejneru můžete také tabulové sklo z oken a ze dveří.

   Autosklo už do něj ale nepatří. Ani zlacená a pokovená skla, a tedy ani zrcadla. Pokovení dělá při tavení skla problémy. Také s keramikou a porcelánem si při recyklaci ve sklárnách neporadí. Takže rozbitou keramickou mísu a slepé zrzcadlo vyhoďte do směsného odpadu.

Popelnice – směsný odpad

   Většina z nás by karton od vajíček s čistým svědomím vhodila do modrého kontejneru určeného ke sběru papíru. Jenže papírové obaly od vajec už se dost dobře recyklovat nedají. Jsou sice z papíru, ale již tolikrát recyklovaného, že jde o poslední uplatnění hmoty. Je proto lepší je vyhodit do směsného odpadu. Nebo ještě lépe zkompostovat.

    Podobné je to s roličkami od toaletního papíru. Papír lze totiž recyklovat pouze sedmkrát. Poté už je jeho vlákno příliš krátké a nelze z něj papír opět vyrobit. V případě obalu od vajíček a ruliček od papíru proto nemusíme být ve třídění tak svědomití.

    Papírové kapesníčky jsou sice z kvalitního papíru, po jejich použití ale do do kontejneru na papír z hygienických důvodů nepatří. Recyklaci papíru navíc ztěžuje jakékoli znečištění, a proto není vhodné do modrého kontejneru obecně vhazovat mastné nebo jinak zašpiněné papírové obaly. Nepatří do něj ani laminovaný a voskovaný papír.

   Papírové pleny většinou kromě papíru obsahují také plast. Proto do kontejneru na papír nepatří ani ty nepoužité. Všechny věci výše popisované mají přijít do popelnice.

   Dále sem patří popel a domácí odpad, který nelze již nijak recyklovat a nejedná se o odpad nebezpečný.

Papír patří do modrého kontejneru

  Sběru papíru nijak nevadí obálky s fóliovými okénky ani papír s kancelářskými sponkami, během dalšího zpracování vytříděného papíru dojde k jejich oddělení. Akorát z bublinkové obálky je dobré odstranit plastový vnitřek.

Nebezpečný odpad

  Pokud je na obalu nebo výrobku symbol přeškrtnuté popelnice, obal nepatří do žádného kontejneru, ani do toho na směsný odpad. Jedná se totiž o nebezpečný odpad, jeho konkrétní nebezpečné vlastnosti popisují další grafické symboly v oranžovém poli, například lebka nebo symbol ohně. „Ty prozradí, zda je konkrétní věc či látka toxická, žíravá, hořlavá, dráždivá, výbušná či jinak škodlivá. Kromě označení zde také musí být srozumitelně napsáno, co za nebezpečnou látku výrobek obsahuje

  K takovým a v domácnostech běžně se vyskytujícím nebezpečným odpadům patří třeba elektroodpad nebo nedobrané či prošlé léky všeho druhu. Pokud skončí v koši nebo v záchodové míse, mohou kontaminovat vodu či půdu. Ani čistírny odpadních vod si totiž s kontaminovanou vodou nemusejí stoprocentně poradit. Léky je nejsnazší odnést zpátky do lékárny, v některých od vás převezmou i použitý zdravotnický materiál. S léky můžete rovněž zamířit do sběrných dvorů.

  Nebezpečným odpadem jsou také zbytky syntetických barev, ředidel, lepidel, laků, nátěrů a mořidel i jejich obaly. Často mají hned několik nebezpečných vlastností. Dráždivé či jedovaté látky obsahují i některé čisticí a úklidové prostředky. Jak naložit s obalem obsahujícím zbytky těchto látek se dozvíte na etiketě.

  Nejčastějším doporučením je odložení na místo sběru nebezpečného odpadu. Tím jsou v naší obci především sběrné místo v obchodě pro baterie, drobné elektro, výpočetní techniku (mimo monitorů), světelné zdroje ( mimo klasických žárovek, ty patří do popelnice ) a další nebezpečné odpady můžete odevzdat v rámci mobilního sběru který je v naší obci 2× ročně.

  Výčet některých položek :

  barvy, lepidla, kyseliny, hydroxidy, odmašťovací prostředky, fotochemikálie, zbytky znehodnocených prostředků na ochranu rostlin a prostředků proti škůdcům, obaly od barev, barvy, lepidla, rozpouštědla a spotřební chemie, plastové a kovové obaly znečištěné nebezpečnými látkami, odpadní kyseliny, směsi kyselin, tonery, nepotřebné léky, minerální oleje a olejové filtry, pneumatiky, jedlé oleje a tuky, automobilové baterie, zářivky, elektrické spotřebiče (ledničky, mrazničky, televize, rádia, monitory, pračky, bojlery, akumaulační kamna aj.) – k odevzdání pouze nerozebrané, kompletní.

nahoru

Navigace

Kalendář

««« březen 2023 »»»
PoÚtStČtSoNe
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Všechny události


Počasí Senice - Slunečno.cz

Potřebujete pomoc v těžké životní situaci?


Copyright © 2016
Web pohání Redakční systém pro blog RS2